- Da biste počastili svoja stopala osvježavajućim i stimulativnim tretmanom, napunite jedan lavor hladnom vodom, a drugi toliko vrućom, koliko god je to moguće, a da možete lako da podnesete da su vam noge u njoj. Stavite stopala u hladnu vodu, poslije pet minuta prebacite ih u vruću vodu. Ponavljajte to. Ova „hidromasaža“ na smjenu, širi i skuplja krvne sudove u stopalima, pojačavajući cirkulaciju.
- Da biste napojili stopala esencijalnima uljima – ritual koji seže do biblijskih vremena – napunite posudu vrućom vodom i dodajte 2 kapi ulja nane, zajedno sa po 4 kapi ulja eukaliptusa i ulja ruzmarina. Natapajte u tome stopala deset minuta. Ukoliko nemate esencijalna ulja, skuvajte veoma jak čaj od nane i dodajte 1 šolju u kupku za stopala.
- Natapajte stopala u kupci sa toplom vodom začinjenom sa 15 g tinkture arnike. Pojačan protok krvi gotovo istog trenutka ima za posljedicu manji bol.
- U prodavnicama zdrave hrane možete kupiti valjak specijalno dizajniran da masira pete. Možete, isto tako, nekoliko minuta jednostavno valjati bosim stopalima tenisku lopticu, lopticu za golf ili oklagiju.
- Da biste napravili stimulativno ulje za masažu za ublažavanje bolova u stopalima, pomiješajte 3 kapi ulja karanfilića, za koje se smatra da blago poboljšava cirkulaciju, i 3 supene kašike susamovog ulja. Dobro izmiješajte sastojke i masiranjem ih utrljajte u bolna stopala. Još jedan recept za masiranje stopala zahtjeva 3 kapi ulja lavande, 1 kap ulja kamilice i 1 kap ulja germanijuma, pomiješanih sa 2 supene kašike maslinovog ulja.
- Ulošci za cipele ili ortotska pomagala, pomažu da se ublaži bol u stopalima koji je posljedica ravnih tabana ili spuštenog svoda stopala. Oni se prave prilagođeni tako da stanu u cipele – podolog može da vam izmjeri stopala da bi njihova veličina bila odgovarajuća.
- Razbacajte nekoliko olovaka po podu i podižite ih nožnim prstima. Ova mala vježba pomaže da se ublaži bol u stopalima.
- Obmotajte debelu gumicu za tegle oko svih prstiju jedne noge. Raširite prste i održavajte 5 sekundi gumicu rastegnutom. Ponovite to 10 puta i tako ćete pružiti olakšanje svojim stopalima nakon što su bila skupljena u cipelama.
- Bol u petama, posebno u jutarnjim časovima, može biti znak plantarnog fascitisa, upale jake trake tkiva koja povezuje kost pete i nožne prste. Da biste postigli olakšanje, istežite Ahilovu tetivu. Stojte na, otprilike, jedan metar od zida. Stavite ruke na zid i pomjerajte desnu nogu naprijed sa savijenim koljenom. Držite ispruženu lijevu nogu, sa petom na podu. Trebalo bi da osjetite blago istezanje u peti i u svodu stopala. Ostanite tako 10 sekundi, a zatim promijenite strane i ponovite isto.
- Tri puta dnevno držite po 20 minuta pakovanje leda na bolnoj peti.
- Kupite u apoteci uložak za petu. On staje u cipelu, oblažući petu i štiteći je od dejstva cipele na nju.
- Kad god morate dugo da stojite na jednom mjestu, stojte (ako je moguće) na gumenoj podlozi. Nosite patike za trčanje kad god je to moguće, čak i ako ne trčite. One obezbjeđuju najbolju jastučastu potporu i podršku svodu stopala. Ukoliko ne želite da nosite patike za trčanje, izaberite cipele sa debelim đonom.